Atrakcje turystyczne

MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDROJU
Muzeum Papiernictwa które znajduje się w Dusznikach Zdroju jest instytucją kulturalną, nad którą pieczę sprawuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Muzeum mieści się w młynie papierniczym, który pochodzi z 1605 r. Jest to bezcenny zabytek techniki na skalę światową. Jest to jeden z najciekawszych obiektów o charakterze przemysłowym w Europie jeśli chodzi o architekturę. = 3kmElementami charakterystycznymi jest kryty gontem dach. Zakończony jest on od zachodu szczytem barokowym wolutowym. Oryginalny jest tam także pawilon wejściowy. Muzeum szczyci się największą w Polsce kolekcją zabytkowych sit papierniczych a także papierów ze znakami wodnymi. Ponadto znajduje się tam zbiór wzorników papierów oraz papierowych wyrobów. Co więcej można zobaczyć tam dawne maszyny wykorzystywane w papiernictwie i drukarstwie. Znajduje się tam także jedna z najcenniejszych w Europie kolekcja przyrządów do badania cech papieru. Niewątpliwie każdy powinien zobaczyć zbiór obrazów powiązanych z dusznicką papiernią. Są to portrety dawnych właścicieli młyna z bogatym zbiorem ikonografii z największym w Polsce księgozbiorem o historii papiernictwa.
Wystawy, które się tam znajdują przedstawiają całą historię papiernictwa, dzieje drukarstwa oraz technologię przemysłu papierniczego, która była stosowana w XIX-XX w. Bardzo dużym zainteresowaniem pośród zwiedzających cieszy się produkcja papieru, która jest prowadzona jeszcze wg średniowiecznej techniki. Dodatkowo każdy może wziąć udział w warsztatach na temat czerpania papieru, a wyprodukowane własnoręcznie arkusze można otrzymać na pamiątkę pobytu w tym Muzeum.
http://www.muzpap.pl/

TORFOWISKO POD ZIELEŃCEM
Krajobraz uroczyska można czasem porównać do tego, który występuje w tajdze syberyjskiej, tundrze arktycznej, a niekiedy do tego występującego w Europie z czasów lodowcowych; istnieją także przypuszczenia, że to torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej. Największą atrakcją przyrodniczą jest uroczysko, które znajduje się na wysokości 760 m. Podłoże stanowią nieprzepuszczalne skały. Zaliczyć do nich można margle i piaskowce. Usadowione są one na gnejsach. Występuje tam niemal poziome ukształtowanie tereny. Obszar torfowiska leży pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego. Jest on obszarem częściowo bezodpływowym. = 12 kmRoczna suma opadów na obszarze torfowiska wynosi 1300 mm. Średnia temperatura w ciągu roku nie przekracza 4°C. Topielisko i Czarne Bagno to dwie "misy", które tworzą uroczysko, którego powierzchnia wynosi 270 ha. Niemiej jednak rezerwat obejmuje Topielisko i tylko część Bagna, które częściowo jest zamarłe wskutek drenowania. Samym środkiem rozpościera się droga zwana Zieloną Drogą, która prowadzi z Zieleńca do Polanicy. Niedaleko od niej znajduje się drewniana wieża, na której można podziwiać piękne widoki. Jest to miejsce niezwykłe, które doceniono już w 1919 r. Wtedy utworzono w tym miejscu jeden z pierwszych rezerwat przyrody. Ma on obszar 85 ha. W okresie międzywojennym poszerzono go do 218 ha. Wybudowano wtedy przy okazji drewniane pomosty oraz wieże widokowe. Rok 1954 był rokiem kiedy rezerwat został zmniejszony do 160 ha.
http://wakacjezdzieciakiem.pl/polska/92-woj-dolnoslaskie/303-gory-bystrzyckie-torfowisko-pod-zielencem.html

KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
Czermna jest jedną z najstarszych wiosek leżących w powiecie kłodzkim, w której mieści się słynna, a zarazem budząca strach u zwiedzających Kaplica Czaszek zwana też sanktuarium zadumy nad życiem i śmiercią. Jest ona jedynym takim zabytkiem znajdującym się w naszym kraju, natomiast w Europie jest ich trzy.Wnętrze tej niewielkiej, kaplicy zbudowanej w stylu barokowym wypełnia aż trzy tysiące czaszek, natomiast sufit udekorowany jest przez piszczele. W piwnicy, do której można wejść tylko z przewodnikiem znajduje się jeszcze dodatkowo 21 tysięcy czaszek. Ten jakże wielki, zabytkowy grobowiec przyprawia wszystkich zwiedzających o dreszcz zgrozy i budzi podziw. Warto podkreślić, że każda czaszka oraz kość są autentyczne. W pobliżu świątyni postawiony jest pomnik na którym znajduje się napis ? Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914?. Ta niezwykła i wywołująca dreszcze świątynia została wybudowane przez w owym czasie panującego proboszcza, Wacława Tomaszka w 1776 roku. W sposób zupełnie przypadkowy natrafił on na zbiorową mogiłę, w której znajdowało się aż kilkadziesiąt tysięcy ludzkich szczątków. Szczątki te pochodziły głównie od ofiar wojen XVII i XVIII w. oraz szerzącej się w owym czasie epidemii cholery, na którą umarło tak mnóstwo osób. Przez około kilkanaście lat ksiądz regularnie zbierał wszystkie szczątki i je odkażał. W 1804 roku po śmierci proboszcza zdecydowano się by na ołtarzu umieszczono także jego czaszkę. Czermna, woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, północna część Kudowy Zdroju, parafia rzymsko-katolicka św. Bartłomieja Apostoła
www.czermna.pl

SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW
Gospodarstwo to składa się z paru drewnianych chat wiejskich wybudowanych w starodawnym stylu, jednego wiatraka, pracowni garncarskiej oraz mini zoo w którym żyje struś emu ( chętnie on je turystom z ręki). W jednej z istniejących tam chat odbywają się liczne pokazy wypieku chleba przy użyciu tradycyjnej metody a mianowicie na zakwasie w piecu.Smak kromki chleba posmarowanej smalcem jest tak dobry, że trudno się mu oprzeć... Co więcej wszystkie osoby zwiedzające gospodarstwo mają okazję spróbowania toczenia naczyń glinianych na starodawnym kole garncarskim. Natomiast w ogromnym szałasie wybudowanym z drewna można biesiadować przy ognisku nawet w trakcie ulewy. W ciepłe i słoneczne dni dodatkową atrakcją są unoszące się nad górami po czeskiej stronie szybowce, które można podziwiać.
= 15 km
http://www.szlakginacychzawodow.pl/

Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej po raz pierwszy uroczyście zostało otwarte w 1963 roku i mieści się ono budynku dawnego konwiktu jezuickiego który został wybudowany w XVII/XVIII w w stylu barokowym. Placówka ta od ponad 40 lat magazynuje oraz co najważniejsze pielęgnuje całą spuściznę kulturalną Ziemi Kłodzkiej. Obszar ten w szczególności zachwyca swoim położeniem oraz krajobrazami. = 25 kmWnętrze muzeum zajmuje: dawny refektarz obecna biblioteka, dwupoziomowa sala koncertowa, która niegdyś była kaplica św. Alojzego, sala konferencyjna, Salon Złoty, oraz klatka schodowa wybudowana w barokowym stylu. W muzeum tym można znaleźć również największe zbiory cyny, zegarów śląskich z czasów uprzemysłowienia jakie miało miejsce na Dolnym Śląsku, numizmatów, szkła unikatowego oraz dorobek wszystkich artystów, którzy działali na Ziemi Kłodzkiej po II wojnie światowej. Bardzo ciekawy zbiór literatury regionalnej można znaleźć w bibliotece naukowej (zbiór ten liczy ponad 9500 woluminów). Obecnie biblioteka przekształcana jest w ośrodek wiedzy oraz informacji o ziemi Kłodzkiej.
Na pierwszym piętrze w holu została wybudowana sala audiowizualna, natomiast w podziemiach znajduje się oryginalny 2-kondygnacyjny labirynt składający się ze średniowiecznych piwnic. W ogrodzie wszyscy turyści mogą zobaczyć lapidarium. Coroczne imprezy organizowane przez Muzeum od lat są częścią życia tego miasta. Stąd też każdego roku z inicjatywy właśnie tego Muzeum w ostatni weekend maja urządzane są różnego rodzaju wystawy w tym Giełda Skał i Minerałów, a także Targi Staroci. Od 1991 r. organizowane są również imprezy w ramach których można poznać powojenne dzieje miasta, ich mieszkańców i instytucji. Przedstawiane są także postacie kłodzczan, które zasłużyły się dla miasta.
http://www.muzeum.klodzko.pl/new/

PARK ZDROJOWY W DUSZNIKACH
Lipowo-bukowo-kasztanowy park, ozdobiony jest licznymi kwiatami, znajduje się w nim teatr dźwięku i światła. Ponadto w parku można zobaczyć Kolorową Fontannę, a także Dworek samego Chopina. Będąc w parku zobaczyć można również niezwykle duże szyszki, kasztany, orzechy, które wyrzeźbione z drewna. W Parku znajduje się również Pijalnia Wód Mineralnych, która połączona jest z Salą Koncertową, a także Hala Spacerowa wybudowana w starodawnym stylu oraz staw "zielony" i "czarny". = 3kmAktualnie urządzane są tu koncerty fortepianowe oraz zdrojowe. W 1826 r. koncert dał sam mistrz Fryderyk Chopin. Ponadto odbywają się tu przedstawienia teatralne, a także wieczory dla ludzi którzy lubią posłuchać muzyki lekkiej, łatwej oraz przyjemnej dla ucha. Dworek ten otwarty jest: pn-pt 10.00-18.00, sob-niedz. 10.00-16.00. Wszystkie informacje dotyczące atrakcji itp. można pozyskać pod numerem tel.: (074) 866 94 26.

OGRÓD BAJEK KOŁO MIĘDZYGÓRZA
Ogród Bajek położony jest na wysokości 780 m. n.p.m. i zajmuje on powierzchnię około 0,23ha. Ogród ten wybudowany został zaraz po I Wojnie Światowej przez pracownika leśnego Izydora Kriestena, który w miejscu obecnego ogrodu wybudował dla siebie dom mieszkalny. Człowiek ten był wielkim miłośnikiem przyrody, a swoje dzieło tworzył przez prawie 20 lat. Z korzeni, gałęzi, a także kory drzew stworzył on baśniowe postacie, różnego rodzaju zamki, altany, domki, czy też nawet pałace, dookoła jakich posadził mnóstwo krzewów oraz kwiatów ozdobnych. Niestety pod koniec lat 60-tych ogród ten został pozostawiony bez opieki przez co został poważnie zniszczony. = 45 kmW połowie lat 70 został on jednak odnowiony przez grupę harcerską z Poznania. Niestety w latach 1981-85 został on pozostawiony ponownie bez opieki przez co uległ zniszczeniu w 70%. W 1985 r. ogród ten został przejęty przez oddział PTTK im. M. Orłowicza w Międzygórzu, dzięki czemu został w on w 100% odrestaurowany. Wszystkie rzeźby, które przedstawiały bajkowe postacie wykonane zostały przez zasłużonych działaczy. Do działaczy tych należy: amator-rzeźbiarz Jerzy Drażkowski, Czesław Zawojski oraz inni. Ogród Bajek po raz pierwszy do zwiedzania po generalnym remoncie został udostępniony 14 września 1986 r. W ogrodzie tym obecnie zobaczyć można wiele postaci z różnego rodzaju bajek oraz baśni. Jest tutaj m.in. Pinokio, Bolek i Lolek, Kot w Butach, Jaś i Małgosia, Koszałek Opałek, Duch Gór, Kot w Butach, Koziołek Matołek, Gargamel i Klakier oraz mnóstwo innych. Znaczna część ogrodu zajęta jest przez domki oraz altanki. I tak o to zwiedzając ogród można zobaczyć Altankę Ducha Gór, Domek Szczęścia i Miłości, Domek Domek Trapera czy też domek Królewny Snieżki. Zwiedzający turyści mogą odnaleźć również Źródło Wody Miłości oraz Źródło Rozkoszy. Tak naprawdę wszystkie atrakcje jakie znajdują się w Ogrodzie Bajek nie sposób wymienić, ale gwarantujemy, że wszystko co znajduje się w tym ogrodzie jest wyjątkowe.
http://www.pttkmiedzygorze.ta.pl/?id=7

PAŁAC W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
Pałac mieszczący się w Kamieńcu Ząbkowickim wybudowany został na przełomie XIX wieku na żądanie Marianny Orańskiej, która była aktualną żoną Albrechta Hohenzollerna. Zamek został postawiony zgodnie z założeniami projektowymi K . F. Schinkla, jaki zaprojektował również Pałacyk myśliwski znajdujący się w Antoninie oraz który był odpowiedzialny za przebudowanie zamku w Kórniku.Pałac ten wybudowany został na styl starego zamczysk i wznosi się on na wzgórzu nad miastem dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczny z tamtejszej okolicy. Jego rozpoznawczymi elementami są przede wszystkim cztery masywne, a zarazem okrągłe wieże. Zamek w całości wybudowany został z cegły oraz ogrodzony został tarasami, a także ogrodami.
Zamek ten większość czasu znajdował się pod posiadaniem Hohenzollernów. Zmieniło się to jednak w czasie II wojny światowej, albowiem w tym czasie hitlerowcy zwozili do niego wszelkie zrabowane arcydzieła sztuki. Po wojnie zamek został spalony przez sowietów. W czasach PRLowskich zamek w dalszym ciągu był bardzo często grabiony. Wywożono z niego wszystko co się dało w tym marmury, jakie aktualnie są ozdobą sali kongresowej w Warszawie, a także mnóstwo innych rzeczy. Ratunkiem dla tego pałacu stał się Włodzimierz Sobiech, który postanowił wydzierżawić zamek i zająć się jego odnową. Jednak z powodu ograniczonych środków finansowych jakimi dysponował pałac nie odzyskał swojej dawnej świetności. Po śmierci Włodzimierza Sobiecha zamek został zamknięty i obejrzeć go da się jedynie z zewnątrz.
« poprzednia 1 2 3 4 5 następna »